Pašování alkoholu, vydírání a kuplířství – takhle vypadala Amerika v dobách prohibice

Pašování alkoholu, vydírání a kuplířství – takhle vypadala Amerika v dobách prohibice

FBI v Americe ročně zadrží několik členů hlásících se ke skupině Cosa Nostra. Tato mafiánská organizace pochází ze Sicílie a má mnohaletou historii. V první polovině 20. století její bossové ovládali města v celé Americe.

Kde vznikla legenda jménem Al Capone a jak vypadala Amerika ve svých nejtemnějších letech?

Autor: Michal Cemper

První zářezy na pažbě

Zárodky italské mafie, jak ji známe dnes, vznikly v 10. letech 20. století. Velkou měrou se na tom podílel Five Star Gang. Tato parta tvrdých hochů úřadovala ve čtvrti Five Points na Manhattanu. Na svědomí měli krádeže, přepadení a vydírání. Gangsteři ovšem fungovali neorganizovaně a chaoticky.
 

První větší sjednocení proběhlo pod vedením Johnna Torria. Tomuto muži se přezdívá otec mafiánů a do vedení gangu se promlátil pěstmi. O jeho vypočítavosti kolovaly fámy po celém New Yorku a získal díky nim příznačnou přezdívku Lišák.
 

Po Torriovi gang přebírá Frankie Yale. Tento obtloustlý zločinec měl na svém kontě krádeže a vydírání již v mládí. V roce 1917 otevírá proslulý bar Harvard Inn, který se stal rejdištěm mafiánů. V tu dobu už Frankie patřil k největším newyorským bossům.

Vzestup mafiánské hvězdy

Bar Harvard Inn se stal rodištěm slavných mafiánských jmen. Svoji první práci zde nezískal nikdo jiný než proslulý Al Capone, který v baru pracoval jako vyhazovač. Zde se údajně naplno projevila jeho brutalita – vypráví se, že v Harvard Inn ubil svoji první oběť.
 

Al Capone si vydobyl slávu během prohibice, během které se živil pašováním alkoholu. Svůj nekalý byznys otevřel v Chicagu a svým protivníkům naháněl hrůzu svojí krutostí. Jedním příkladem za všechny je Masakr na Den svatého Valentýna. V ten den Capone pod záminkou obchodu s alkoholem postřílel většinu skupiny soka Bugse Morgana.

Úpadek slavných rodin

Boje mezi mafiánskými rodinami přeťala druhá světová válka, během níž došlo k úpadku byznysu. Většina mafiánských jmen se navíc už před válkou dostala do vězení. Stejný osud měl i Lucky Luciano, který během americké invaze spolupracoval s rozvědkou na odhalování německých špionů v newyorských docích.
 

Po válce umírá také Al Capone a Cosa Nostra již nikdy nepřekoná svoji největší slávu a to i přesto, že funguje dodnes. Jen se kvůli zákonům více skrývá. Její hlavní silou je nahromaděný majetek, díky kterému má náskok před FBI. Současná mafie se zaměřuje na pronikání do státních struktur a korupci. Cizí jí ovšem nejsou ani únosy a nájemné vraždy.

Mafie v popkultuře

Ačkoliv jde o černou kaňku v amerických dějinách, mafie láká filmaře už několik dekád. Kmotrovská trilogie od režiséra Coppoly získala celkem devět Oscarů a desítky nominací.

V nedávné době na Netflixu vyšel film Irčan od Martina Scorseseho, který mapuje několik generací irské mafiánské rodiny. Ty, které zajímá pro změnu anglické prostředí, nezklame ani seriál Gangy z Birminghamu, který v roce 2022 vydává již poslední - šestou sérii, vykreslující gang rodiny Shelbyových nazývaný Peaky Blinders.