Please, #me too!

Please, #me too!

Politická hyperkorektnost hýbe světem. Jinak se nedá nazvat mánie kolem skandálních odhalení sexuálního obtěžování, které otřásají šoubyznysem, politikou a vztahy ve velkých firmách. Na jedné straně je strach obětí sexuálních útoků ze zveřejnění a následná stigmatizace. Na straně druhé strach kohokoliv, kdo zastává vyšší funkci, z nepravdivého obvinění. Co následuje? Rozpad rodiny, kariéry a opět stigmatizace.

Autor:

Mravokárce si mne ruce a doufá, že v době internetové pornografie, kdy je lidské tělo mnohdy degradováno na pouhý objekt, bude svět opět stažen do korzetů a pásů cudnosti. Že harašení přestane, protože společenský trest může zlomit vaz. Jenže v západní kultuře s jejími propracovanými zákony je na tohle myšleno již dávno a v dané problematice se slučují dvě rozdílné věci. Za prvé to jsou sexuální útoky a znásilnění, kdy je dotyčná/ý skutečně fyzicky zahnán do kouta nebo křoví a bránit se nemůže. Těm patří náš soucit a společnost by měla učinit vše pro to, aby viníka tvrdě potrestala a oběti aby se dostalo adekvátní pomoci a odškodnění. Od toho máme zákony. Druhý případ je glorifikace zdánlivých obětí, kdy z obchodu něco za něco (sex za roli ve filmu nebo pozici ve firmě) profituje jeden hned dvakrát. Nejenže dosáhne svého cíle, ale ještě zničí nadřízeného.

Pravda není černobílá

Pravda není černobílá a plno případů se nachází v šedé zóně někde uprostřed, nicméně lavina obvinění, která se vznesla je větší než hejna tažných ptáků. Následky mohou být hrozivé. Studie naznačují, že vztahy počaté na pracovištích mají větší šanci na úspěch než náhodná setkání v barech a hospodách. Navíc jsou nejrozšířenější. Je to logické. Alkohol sice uvolňuje zábrany, nicméně s kocovinou si též brzy uvědomíte, že s tímto člověkem si vlastně nemáte co říci. Naopak kolegu z práce, kde trávíte osm hodin denně, si můžete oťukat, poznáte jeho charakter a vždy si s ním najdete společné téma.

Odebereme-li možnost navazovat pracovní vztahy pod záminkou ochrany potenciálních obětí, je pravděpodobné, že určitému procentu lidí vezmeme jediný přirozený prostor na námluvy. Snížení již tak nízké porodnosti bude jen jedním z důsledků. Mnohem závažnějším však bude atmosféra strachu a sexuální deprivace. A je samozřejmě dobře známo, co se děje při nevybouření pohlavního napětí. Ano, zvýšený počet sexuálních útoků.

Zdravá společnost si má pěstovat zdravé vztahy

Zdravá společnost si má pěstovat zdravé vztahy ve firmě. Přátelské, otevřené i korektní. Využívat nadřazené postavení k dosažení svých dravčích cílů není správné a firemní kultura by na to měla pamatovat. Mnohem horší však je zakázat na pracovišti vztahy vůbec. To je jako zakázat sexualitu jako takovou. Flirt k životu nepochybně patří a pokud se o něj v práci dobrovolně ochudíme, podepíše se to i na výkonech a pracovních výsledcích.

Nenechme vztahy doutnat

Dobrou možností, jak ventilovat své pocity a navazovat vztahy za hranicí běžných firemních povinností jsou mimopracovní volno-časové aktivity. Tedy společná setkání po pracovní době nebo teambuildingové akce. Právě ty druhé zmíněné role v týmu zásadně mění a často v rámci aktivit dochází i k fyzickému kontaktu. Mnohdy žádanému. Nejenže teambuilding utužuje kolektiv jako takový, ale navíc umožňuje přeskočit jiskře, která by možná pod jhem tvrdé firemní kultury zůstala jen doutnat.