Nekonečné obzory
Do karet jim přitom hraje samotná velikost kosmu, jenž je neskutečně obrovský. Pravděpodobnost, že by se vyvinul život pouze na naší planetě, je proto velmi malá.
Ovšem život může mít mnoho forem. Objev mimozemských mikroskopických organismů by byl sice také obrovskou senzací, avšak narazit na jinou civilizaci by teprve byla opravdová bomba.
Otázkou však je, jestli si něco takového vůbec máme přát. Kontakt s mimozemským životem by pro nás totiž mohl mít fatální následky.
1. Scénář – budou na nás hodní
Návštěva hodných mimozemšťanů by měla pro lidské pokolení mimořádný význam. Pravděpodobně by nás takovíto návštěvníci obohatili nejen o svou kulturu, ale hlavně o technologie.
S jejich pomocí bychom mohli například efektivněji vyrábět energii ze slunce, případně zlepšit medicínskou vědu, a tím se třeba přiblížit k nesmrtelnosti.
Hodní mimozemšťané nám samozřejmě mohou říci hodně o vesmíru nebo nás naučit cestovat na jiné planety během několika minut.
2. Scénář – budou na nás zlí
I když se v historii kinematografie najdou i hodné mimozemské entity, obvykle nám Hollywood představuje život z jiných planet jako nepřátelský.
Stačí jmenovat jen ty nejznámější příklady, jako jsou Vetřelci, Predátoři či ty ošklivé šedé myšky s velkýma očima ze Dne nezávislosti.
Zatímco Vetřelce bychom možná teoreticky zvládli a Predátoři myslí jen na lov, návštěvu mimozemšťanů ze Dne nezávislosti bychom asi nerozdýchali.
Má-li někdo technologie, díky kterým může bez potíží cestovat vesmírem, jistě bude disponovat i hračkami, které dokáží vyřešit lidstvo během pár minut.
A ani prezident USA zalezlý v F-16 nám moc nepomůže.
3. Scénář – my budeme zlí, možná
Oba předchozí scénáře koketovaly s myšlenkou, že se s mimozemšťany setkáme v současnosti.
Je ale dost možné, že na jinou civilizaci narazíme až v době, když už budeme technologicky na úplně jiném stupni než dnes a vesmírem si budeme poletovat stejně snadno jako dneska jezdíme na nákupy.
I v tomhle stupni vývoje můžeme narazit na mimozemskou civilizaci. Ta může být vůči nám technologicky zaostalá. Otázka je, jak bychom se zachovali?