Řecká vína mají bohatou chuť i historii

Řecká vína mají bohatou chuť i historii

Slunné Řecko se může chlubit vynikajícími klimatickými podmínkami pro pěstování vína. V současné době se může zdát, že jej v tomto odvětví předběhly jiné státy, ale nenechte se mýlit.

Řecké víno je velmi kvalitní a nesmírně lahodné. Navíc tu najdete spoustu typických odrůd, které se jinde nepěstují.

Od Dionýsa po současný turismus

Historie řeckého vinařství je neuvěřitelně dlouhá. Řecko totiž můžeme považovat za jednu z kolébek tohoto nápoje. Víno se tu začalo pěstovat někdy v období mezi 6000 a 5000 lety př. n. l. a stalo se důležitou součástí starořecké kultury.

Vždyť jedním z olympských bohů byl Dionýsos – bůh vína a veselí, kterého Řekové bouřlivě uctívali. Vína se ovšem popíjela také při filozofických debatách a užívala se i pro léčivé účely.

Z Balkánského poloostrova se vinařství šířilo do Itálie, Francie a Španělska a odtud byl už jen krůček do dalších evropských zemí. Samotné Řecko se během své historie potýkalo s celou řadou nesnází. Vinařství trpělo za osmanské nadvlády a četných válek ve 20. století.

V současné době vinařský průmysl profituje zejména z cestovního ruchu.

Nepřeberné množství odrůd

A na jaké víno můžete v oblasti Řecka nesjpíše narazit? K asi nejznámějším patří retsina. Oblíbený a dnes už tradiční nápoj byl objevený prakticky náhodou. Ve starověku se víno skladovalo v nádobách utěsněných borovicovou pryskyřicí. Ta pronikla do vína a retsina byla na světě.

Dnes se do ní pryskyřice přidává cíleně. Právě díky ní má víno svoji typickou vůni i chuť. K nejvýznamnějším a zároveň nejstarším vinařským oblastem Řecka patří Kréta a Peloponés.

Právě na Peloponésu můžete narazit na odrůdu Rodotis, z níž se vyrábí právě retsina. Pěstuje se tu ale také slavná bílá odrůda Moschofilero nebo červené odrůdy Agiorgitiko a Xinomavro.

Z Kréty pochází velmi staré archeologické nálezy nejrůznějších nádob na víno nebo vinných lisů, což dokládá, jak významnou roli tento ostrov v řeckém vinařství hrál.

V současné době se ve zdejších vysokých nadmořských výškách pěstuje odrůda zvaná Vidiano. Ochutnat tu můžete ale také víno z odrůdy Villana s typickými květinovými tóny.

Za jednou z nejpopulárnějších řeckých odrůd pak můžete vyrazit na malebný ostrov Sanotrini. Pěstuje se tu odrůda Assyrtiko, která se vyznačuje ovocnou chutí a vysokou kyselostí.  

A zatímco Santorini patří k ostrovům známým a hojně navštěvovaným, ostrov Kefalonie si takovou popularitu dosud nezískal.

Přesto i tady najdete kromě krásných písčitých i oblázkových pláží, jednu specifickou vinnou odrůdu. Jmenuje se Robola a připravuje se z ní aromatické víno typické svými citrusovými podtóny.

Pokud na Kefalonii zavítáte, můžete se podívat na exkurzi do některého z vinařství, kde se dozvíte více o procesu výroby. Samozřejmě nebude chybět ani ochutnávka.

Připijte si na zdraví

Ze starověkého Řecka prý pochází i tradice přípitku. Po pozvednutí sklenek se údajně jako první napil hostitel, aby ostatní ujistil, že víno, které jim nabízí, není otrávené.

Podle jiné teorie se přípitek zrodil ve starověkém Římě, kde se se sklenicemi ťukalo o sebe tak silně, aby se nápoj přelil z jednoho poháru do druhého – opět se tak mělo zamezit pokusům o otravu.