Rozhlédněte se po okolí Karlových Varů z výšky

Rozhlédněte se po okolí Karlových Varů z výšky

Karlovy Vary si nejčastěji spojujeme s proslulými lázněmi, případně s neméně proslulým filmovým festivalem. Jestliže ale raději unikáte z města do přírody, zkuste vystoupat na některou z mnoha rozhleden, které se v okolí nacházejí. Výhled do krajiny bude určitě stát za to.

V lázních se dbalo i na dostatek pohybu

Lázeňští hosté si měli tradičně kromě blahodárných procedur a pití léčivých pramenů dopřávat i příjemné zdravotní procházky. Proto kolem lázeňských měst vznikalo v minulosti množství tras, často obohacených o rozhledny, ze kterých mohli lidé obdivovat přírodní krásy.

Karlovy Vary nejsou výjimkou. I tady narazíte na celou řadu vyhlídek ozdobených altánky či věžemi. Při vaší další návštěvě města proto nezapomeňte alespoň některé z nich navštívit.

Jelení skok

Pravděpodobně nejznámější vyhlídkou je Jelení skok, skalní útes, jemuž navzdory jménu dominuje socha kamzíka. K místu se váže pověst o založení města. Lovecká družina údajně objevila zdejší léčivé prameny při pronásledování jelena, který před nimi skočil právě z této skály.

Sochu kamzíka sem bez vědomí městské rady umístil baron August von Lützow roku 1851. Hájil se tím, že tak velký skok by jelen překonat nedokázal.

Kousek od skály s kamzíkem najdete nejstarší vyhlídku nad městem – Mayerův gloriet. Dřevěný altánek tu stojí už od roku 1804. Tehdy ho nechal postavit karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, po němž taky dostal své jméno. Můžete odtud obdivovat krásy města, které budete mít jako na dlani.

Rozhledna Diana

Tato čtyřicetimetrová věž stojí údajně na nejlepším vyhlídkovém místě nad městem. Alespoň tak se to tradovalo v 19. století, kdy tu ovšem na turisty čekala jen dvě obyčejná sedátka, k nimž se museli dobrat vlastními silami. Dnes vás až k věži vyveze lanovka.

Dokonce i na samotnou rozhlednu se můžete nechat vyvézt elektrickým výtahem. Samozřejmě sem můžete vyrazit i po svých a vychutnat si cestou kouzlo okolních lesů.

Goethova vyhlídka

Pseudogotická věž s restaurací vznikla na popud belgické princezny Stefanie, která byla manželkou rakouského korunního prince Rudolfa Habsburského. Při svých procházkách po okolí Karlových Varů si totiž právě toto místo zamilovala a výstavba rozhledny na sebe nenechala dlouho čekat.

Cesta kopcovitým terénem je trochu náročnější, odměnou vám však bude nejen pěkný výhled, ale i něco dobrého na zub.

Vyhlídka Karla IV.

Při stavbě této rozhledny se architekti inspirovali rozhlednou v severoněmeckém Schleswigu. Výsledná pseudogotická věž má podobu minaretu se dvěma ochozy. Cesta k ní je náročnější, ale můžete si ji usnadnit, pokud vyjedete lanovou dráhou k Jelenímu skoku. Odtud už vás k cíli dovede nedlouhá a schůdná pěšina.

Nejdelší lanovka v Rakousku-Uhersku

Na pohodlí lázeňských hostů mysleli městští radní už na počátku 20. století. Rozhodli proto o výstavbě pozemní lanové dráhy, která měla zájemce vyvézt na takzvanou Výšinu přátelství – kopec, kterému se dnes říká spíše Diana.

Lanovka odstartovala svůj provoz v roce 1912 a byla nejdelší svého druhu v Rakousku-Uhersku. Funguje dodnes. Nastoupit můžete vedle slavného Grandhotelu Pupp a během pár minut už se můžete kochat karlovarskými lesy.