Slavné hlavolamy, s nimiž potrénujete mozek

Slavné hlavolamy, s nimiž potrénujete mozek

Už naši předkové ve starověku si lámali hlavy s nejrůznějšími logickými hádankami, skládankami a hříčkami. Tato zábava přetrvala do dnešní doby, kdy můžeme tříbit svůj důvtip na nesčetném množství hlavolamů, ať už klasických nebo novodobých. A které jsou ty nejznámější?

Ježek v kleci

Ježka v kleci v Česku proslavil Jaroslav Foglar ve svých knihách o Rychlých šípech. Bylo by však mylné domnívat se, že je spisovatel zároveň autorem hlavolamu. Ostnatá kulička uvězněná v kovové kleci s různě velkými otvory má totiž mnohem delší historii. Její předchůdci jsou známí již od dob renesance. Moderní verze pak vznikla ve Spojených státech amerických na konci 19. století.
 

Jaroslav Foglar však údajně vymyslel variantu ježka šroubovacího. V jeho románu Záhada hlavolamu se uvnitř ukrýval plán létajícího kola, které zkonstruoval zámečnický učeň Jan Tleskač. Foglarova myšlenka se ujala, a tak se na trhu objevili i kovoví ježci, které je možno po vyjmutí rozšroubovat.
 

V dnešní době existuje tento hlavolam v různých variantách lišících se především velikostí nebo materiálem.

Hanojské věže

Tento oblíbený hlavolam vznikl v roce 1883. Jeho autorem je francouzský matematik Édouard Lucas. Hlavolam sestává ze tří kolíků. Na prvním z nich je umístěná věž, poskládaná z několika kotoučů seřazených od největšího spodního po nejmenší horní. Úkolem řešitele je věž postupně přemístit na druhý z kolíků, přičemž je možné umisťovat pouze menší kotouč na větší. Třetí kolík proto slouží jako pomocný, odkládací prostor.
 

A proč dostala tato francouzská hra název podle vietnamské metropole? Podle legendy existuje nedaleko Hanoje chrám a v něm místnost s podobným hlavolamem. Mniši tu prý podle posvátných pravidel přesouvají 64 zlatých kotoučů. Až se jim podaří přesunout celou věž, nastane konec světa.

Rubikova kostka

Slavná Rubikova kostka má svůj původ v Maďarsku. Vynalezl ji tamní architekt a sochař Ernő Rubik, a to v roce 1974. Velmi rychle se stala obrovským hitem a takřka celosvětovým fenoménem. Základní varianta sestává z různobarevných krychliček, které je potřeba pomocí rotace seřadit tak, aby každá stěna kostky měla jen jednu barvu.
 

Postupně se vyvinuly i další verze tohoto hlavolamu. Jedná se jak o nestandardní velikosti (ta tradiční je 3×3×3), tak o různorodé tvary. Kostka už tedy nemusí být kostkou, ale třeba jehlanem.

Tangram

Slovo tangram vám možná nic neříká, přesto tento hlavolam určitě znáte, protože je běžně k dostání jako logická hračka pro děti. Vyřádí se s ní ale samozřejmě i dospělí. Ve své klasické podobě hlavolam sestává ze sedmi dílků – čtverce, rovnoběžníku a pěti trojúhelníků.

Dohromady se dají sestavit v jeden velký čtverec, ale i v celou řadu jiných obrazců. A to je právě účelem tangramu, který se údajně zrodil v Číně. Řešitel dostane zadaný pouze obrys a podle něj pak musí poskládat daný tvar. Uvádí se, že existuje až 6 500 variant, které lze se základními sedmi dílky sestavit.

Oficiální zápolení na poli hlavolamů

Tak jako skoro ve všem, i v řešení nejrůznějších hlavolamů se dá soutěžit. Díky Rubikově kostce například vznikl takzvaný speedcubing, tedy skládání kostky na čas, případně na co nejmenší počet tahů.

Nadšenci z celého světa soutěží v různých disciplínách, včetně skládání jednou rukou, nohama nebo třeba poslepu. Rekord ve skládání klasické varianty drží v roce 2022 Číňan Yusheng Du, kterému se to povedlo za neuvěřitelných 3,47 sekund.