Vážka: Okřídlený drak ve hmyzím světě

Vážka: Okřídlený drak ve hmyzím světě

Let vážky je nezaměnitelný s ničím jiným. Protáhlé úzké tělo se vznáší nad hladinou rybníka, létá tam a zpět tak ladně, až oči přecházejí. Tito okřídlení draci mezi hmyzem patří mezi nejlepší hmyzí letce. Kdo by od takového tvora očekával, že bude pít nektar jako motýl, velmi by se zmýlil. Vážky jsou dravci.

Asi i proto jsou vybaveny nejdokonalejším zrakem v hmyzí říší. Jejich život je doslova závislý na vodě. Obývají vodu i vzduch a v obou těchto prostředích jsou obávanými lovci. 

Vážka se vyvíjí nedokonalou proměnou, což znamená, že postrádá stádium kukly. Dospělec naklade vajíčka do vody nebo v její blízkosti, kde se z nich rodí larvy neboli nymfy. To se děje obvykle za dva až tři týdny. Nymfa se svléká asi 10 až 15krát, kdy při každém svlékání dochází k výměně celé pokožky včetně dýchacího a zažívacího traktu.

Po každém svlékání je nymfa větší a podobá se více dospělci. Tato fáze může trvat až několik let podle druhu.

Při posledním svlékání vylézá nymfa na břeh, ale mnohem častěji na nějaký stonek, kde se za ranního teplého počasí pevně přichytí a začne se líhnout. Asi za hodinu je vážka na světě, ale ještě nemá vyhráno. Musí si narovnat křídla, která ještě musí vytvrdnout. Na světě je tak dospělý jedinec, který se dožívá podle druhu od 14 dnů až po půl roku věku.

Obávaní dravci ve vodě i ve vzduchu

Jak jsme se již zmínili, vážka i její vývojové stadium nymfa se živí dravě. Dospělci loví za letu a některé druhy za letu svou kořist dokonce požírají. Svůj oběd dokážou vidět až na vzdálenost 2 metrů. Kořist ve vzduchu nejprve chytí nohama a až pak kousnou. Vážka se ve vzduchu dovede otočit, obrátit, letět dopředu i dozadu, nahoru i dolů. Nymfa loví za pomocí masky, kterou dovede vymrštit a kořist si tak přitáhnout. Nejčastěji je jejich kořistí larva jiného vodního hmyzu.

Vážky se vyskytují po celém světě. Známe skoro 5000 druhů, kdy v Evropě se vyskytuje 114 z nich. V našich končinách můžeme rozpoznat 69 druhů. První vážky byly objeveny v permu. Nejstarší řád vážek pak v druhohorách. Rozpětí křídel některých pravážek dosahovalo až 70 cm. Byli tedy mnohem větší než ty, které známe dnes.

Vážka jako totemové zvíře

Znali je i indiáni a staré kultury, které považovali vážku za symbol změny, světla a porozumění snům. Vážka je mistr letu, žádný jiný druh hmyzu nedokáže ve vzduchu to, co dovede ona. Proto i pro šamany představuje mistrovství života na křídlech, schopnost vyhnout se útokům, ale také rozbití iluzí nebo vidění pravdy v každé situaci.

Vážky jsou často spojovány s magií. Jejich křídla dovedou odrážet barvy a díky tomu hrají všemi barvami.

Pokud se ve vašem životě často objevují vážky, mohou vám podávat zprávu, že život není tím, čím se zdá být. Vážka obývá dva světy - vzduch a vodu. Ve vodě potřebuje její přeměna čas, nic nejde uspěchat. Voda v mystice představuje emocionální tělo. Vzduch zase symbolizuje mentální tělo.

Proto pokud je vážka vaše silové zvíře, může vám dávat najevo, že potřebujete nalézt rovnováhu mezi pocity a myšlenkami. Ona by bez rovnováhy mezi vodou a vzduchem nepřežila.

Štítky

Vážka - mistr v létání

Vážka přitahovala pozornost lidí už od pradávna. Naší planetu obývají od druhohor, ty nejmladší z nich se objevily už v prvohorách. Za tu dobu osídlily každý kout Země. V dnešní době známe 5000 druhů, které mají rozmanitou velikost i barvy.

Ty nejmenší z nich jsou 2 - 2,5 cm velké, největší dosahují až 9cm délky. Vážka je svým vývojem úzce spojená s vodou. Bez ní není schopna se rozmnožovat.