Ve víně je pravda - Historie pěstování vína

Ve víně je pravda - Historie pěstování vína

Trocha historie nikoho nezabije. Navíc možná zjistíte, že víno se tu pije déle než pivo.

Alespoň pro cizince to bývá docela zajímavý "aha" moment.

Úplné počátky

Víno se začalo pravděpodobně vyrábět v Gruzii cca 7 000 let před naším letopočtem. U nás o pěstování révy vinné a výrobě vína mluvíme v souvislosti s Římany, Pálavou a nálezem vinařského nože, to je 3. století našeho letopočtu.

Z období Velkomoravské říše a ranného středověku už máme i první písmené záznamy. Výroba vína je často vázaná na kláštery.

Zlatý věk vinařství

Ten je spojen s Karlem IV., který se výrazně zasloužil o rozšíření vinic především v Čechách. Dal vinařství právní rámec a od jeho dob se u nás pěstuje Pinot Noir, který dovezl z Francie. V průběhu 16. století rozloha vinic v Čechách a na Moravě kulminovala.

Podle dobových zpráv obhospodařovali moravští vinaři okolo 20 000 hektarů vinic. V Čechách byla jejich výměra menší, snad kolem 3 500 hektarů.

Moravské a české víno bylo vyhlášené svojí kvalitou a vyváželo se i do okolních zemí.

Postupný úpadek

Od dob Rudolfa II. výměra vinic postupně klesá. Katastrofu pro evropské vinohradnictví představuje mšička révokaz, která sem byla zavlečená v roce 1860 z Ameriky a totálně zlikvidovala veškeré vinohrady.

Řešení se naštěstí našlo v podobě roubování našich původních odrůd na americké podnože, které byly na mšičku adaptované. Ještě za první republiky byla kvalita našich vín světová.

Když kvantita přebije kvalitu

V době socialistického hospodářství jednoznačně převládalo množství nad kvalitou. A tak se téměř nevyráběla odrůdová vína, vše se sebralo dohromady a pak se vyrábělo suché, polosuché atd.

Mnozí pamatují skvělé názvy jako Moravské slunce nebo Ostravský kahan.

Štítky

Konec dobrý, všechno dobré

Po návratu vinic do soukromých rukou na sobě naši vinaři velmi zapracovali. Vyjížděli na stáže do tradičních vinařských zemí, kde se učili používat nejnovější technologie ve výrobě i šetrný přístup k vinohradům.

Díky tomu jsou naše vína opět na světové úrovni, především ta bílá.

Sledujte náš YouTube kanál, aby vám neutekly další díly seriálu Ve víně je pravda.
Navštivte také stránky Vinařství Vican.