Vem si mýdlo a namydli se

Vem si mýdlo a namydli se

Když se člověk dlouho nemyje, velice to škodí mýdlu.” I takto by se dalo přeložit jedno z anglických přísloví. Mýdlo, kdysi vzácnost, je dnes naprostá samozřejmost a součást každého domova. Přestože existuje v dnešní době řada alternativ či jiných kosmetických prostředků, bez mýdla se v každodenním životě prakticky neobejdeme. Je považováno za základ hygieny.

Kam až sahá historie mýdla

Mýdlo, samozřejmě ne dnešní podoby, znali již dávní Babyloňané necelých 3000 let před naším letopočtem. Vyrábělo se ze směsi vody, louhu a kassiového oleje. Nebylo však používáno k osobní hygieně, ale jako pomůcka k hojení ran. Mýdlo sloužilo po staletí různým účelům. Staří Egypťané využívali vlastností mýdla k úpravě vlny před jejím spřádáním. Římané za pomocí mýdla, kozího loje a dřevěného popela vytvářeli směs podobnou pomádě na vlasy.

Teprve v druhém století našeho letopočtu byly připuštěny očistné účinky mýdla. Mýdlárenství se tak pomalu začalo vyvíjet. V období středověku byly největšími výrobci Španělsko, Itálie a Francie. Přesto nebylo mýdlo v plném povědomí všech domácností a na přelomu 17. a 18. století bylo mýdlo dokonce považováno za tělu škodlivé. Průmyslová výroba tohoto malého zázraku se rozvinula počátkem 19. století ve Spojených státech.

Během staletí se postup výroby mýdla prakticky nezměnil. Kvalita se odrážela podle surovin, z kterých bylo vyrobeno. Zprvu byl základním materiál pro výrobu popel ze spáleného dřeva a zvířecí tuk. Postupem času se začala parfémovat, například pomocí levandule, a dřevo se nahrazovalo popelem bylin.

Mýdlo dnešních dní

Moderní výroba je již trochu sofistikovanější, než tomu bylo na začátku, a skládá se ze tří kroků. Prvním je takzvaná saponifikace, neboli zmýdelnění. Poté přichází fáze sušení, kdy má mýdlo podobu granule. Posledním krokem je barvení a parfémování. Finální podobu získává mýdlo podle použitých formiček nebo razícího lisu.

Přestože jednou z největších společností na výrobu mýdla v Evropě byla ještě před 1. světovou válkou společnost z Novosedel na Ústecku, o toto prvenství již před desetiletími přišli. Mezi špičky na trhu mýdla se v současné době řadí společnosti Church & Dwight, Colgate-Palmolive nebo Procter & Gamble.

V dnešní době je stále modernější používat jakékoliv výrobky, které jsou takzvaně ekologické a šetří tak naše životní prostředí. Tento směr se samozřejmě nevyhnul ani námi zmiňovánu mýdlu, a tak je nejnovějším trendem doma vyrobené mýdlo. Můžete se sami rozhodnout, jaká vůně je vám nejpříjemnější, jaká barva se vám nejlépe hodí k vybavení vaší koupelny, můžete ho formovat do různých tvarů. Takto vyrobené mýdlo může posloužit jako perfektní dárek někomu blízkému. Co si ho vyrobit s kolegy na teambuildingu?

Štítky

Od hojení ran po mytí rukou

Bez mýdla si svoji denní hygienu neumíme představit. Ovšem na jeho počátku ho využívali k hojení ran. Teprve v 2. století n. l. začalo mít nezastupitelnou roli v koupelnách. Avšak jeho hlavní rozmach výroby přišel až v 19. století v USA. Dneska se lidé zpět přiklání k tomu po domácku a bio vyrobeném. Umíte si vyrobit své vlastní?