Vesmírný program Apollo přinesl velký posun pro lidstvo

Vesmírný program Apollo přinesl velký posun pro lidstvo

Americký program pilotovaných kosmických letů, který probíhal v letech 1961–1972 pod názvem Apollo, měl za cíl přistání lidí na Měsíci a jejich návrat zpět na Zemi. Realizoval ho Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Vše začalo vyhlášením národního cíle, který pronesl prezident John Fitzgerald Kennedy 25. května 1961.

Přípravy na tento let byly veliké. Než však první lidští kosmonauti zanechali stopu na Měsíci, předcházelo tomu několik přípravných letů se zvířaty a také několik nepovedených letů Apolla. Těmi úplně prvními, kterým se podařilo dosáhnou cíle, byli astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin. Na měsíc došlápli dne 20. července 1969. Let Apolla 11 tak dosáhl stanoveného cíle a splnil Kennedyho úkol.

Posádka se skládala ze tří členů, kdy poslední člen Michael Collins čekal na své kolegy ve velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce. Jejich návrat domů se uskutečnil 24. července 1969, kdy “dopadli” do Tichého oceánu. Nebyli však jediní. Na Měsíci po nich přistálo ještě pět misí programu Apollo. Ti poslední v roce 1972.

Těžké chvíle programu

Během programu se staly dvě nehody. Ta první hned při prvním letu toku 1967, kdy shořela loď Apollo 1, na jejíž palubě byli tři kosmonauti. Nikdo z nich nehodu nepřežil. Druhá nehoda roku 1970 u Apolla 13 byla způsobená výbuchem jedné z kyslíkových nádrží. Výbuch vážně poškodil loď, přesto se však astronautům podařilo bezpečně přistát. Museli k tomu však využít Měsíc, který obletěli dokola, nabrali potřebnou rychlost a nakonec bezpečně přistáli na Zemi.

Program Apollo přinesl několik nových prvenství. Apollo 8 dosáhlo jako první jiné oběžné dráhy než Země. Apollo 17 se stalo posledním letem na Měsíc. Díky tomuto vesmírnému programu se urychlil vývoj a technologický postup v mnoha oblastech. Ať už to byla raketová technika, pilotované kosmické lety, letectví, telekomunikace i výpočetní technika.

Kosmonauti z měsíce dovezli nespočet vzorků. Nejznámější měsíční kámen je Genesis Rock, který přivezli astronauti z Apolla 15. Také mise Apollo 16 byla úspěšná a odvezla kámen Fe-anortozit. Celkem bylo přivezeno z Měsíce během šesti měsíčních misí Apolla 381,7 kg měsíčních hornin.

​Ty jsou uložené v Lunar Receiving Laboratory v Houstonu. Stáří těchto hornin je od 3,2 až po 4,6 miliard let. Vědci je považují za vzorky z raného období vzniku vesmíru. Těch se na Zemi vyskytuje velmi málo. Vědci si po prozkoumání vzorků podpořili teorii velkého impaktu, kdy Měsíc vznikl srážkou Země s jinou planetou a je tak vytvořený z úlomků této srážky.

Štítky

Program Apollo přinesl mnoho milníků ve zkoumání vesmíru

Původní náklady na misi byly prezidentem Kennedym odhadnuté na 7 miliard dolarů. Konečné náklady však jeho odhad daleko přesáhly a činí přibližně 23,9 miliard dolarů. Měsíce dosáhlo šest letů: Apollo 11, Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 a Apollo 17. Fotografie Měsíce přineslo i Apollo 13, které díky poruše na Měsíci nakonec nepřistálo. Staňte se i vy průzkumníky na Galaktické Misi v našem stejnojmenném programu.