Záda podle pravítka aneb jak správně sedět u počítače?

Záda podle pravítka aneb jak správně sedět u počítače?

Sedavé zaměstnání představuje riziko nejen pro vaše záda. Dlouhým sezením u počítače nezdravě zatěžujete organismus a za chvíli vás z něj bolí celý člověk. Existuje přitom několik tipů, jak ulevíte namáhaným zádovým svalům. Pojďme na ně!

Autor: Michal Cemper

Záda, základ zdraví

Nesprávné sezení občas způsobí problémy, jaké byste nečekali. Kromě bolavých zad jím trpí oči, hlava i nohy. Ohnutá páteř navíc zpomaluje metabolismus a trávení. Schválně si to zkuste sami. Pokud je vám po obědě těžko, srovnejte si záda. Pomůže i krátké protažení. Za chvíli se vám uleví a náročný oběd strávíte mnohem rychleji.

Srovnejte tělo do pravého úhlu

Jak ale vypadá správná poloha u počítače? Záda a stehenní kosti srovnejte do úhlu 90 stupňů. Stejný úhel by měly svírat i paže s předloktím. Lokty položte na opěrky židle, ale neopírejte předloktí o hranu stolu. Zabráníte tím přístupu krve do dlaní a prstů.
 

Chodidla položte celou plochou na podlahu, čímž srovnáte do pravého úhlu také kolena. Vaše stehna přitom nechte nepatrně rozkročená. Určitě se vyhněte se noze přes nohu nebo dokonce noze skrčené pod zadkem. Tyto polohy zamezují prokrvování končetin a regeneraci svalů.

Základy ergonomické kanceláře

K udržení správné polohy přispívá i kvalitní kancelářská židle. Při jejím výběru vám pomůžou naše tipy:
 

  1. Čím více nastavení židle umožňuje, tím lépe pro vás.

  2. Židli nekupujte přes internet a vyzkoušejte si ji naživo.

  3. Kupte si židli se synchronní mechanikou – u ní se sklon opěráku a náklon sedáku nastavuje automaticky podle vaší polohy.


Nákup kvalitní židle něco stojí, na finance se ale příliš neohlížejte. Investujete přeci do vašeho zdraví.
 

Pozor na to, že kvalitní židle vám bolavá záda nevyléčí. Funguje pouze jako podpůrný prostředek pro namáhané svaly. Jestliže trpíte dlouhodobými bolestmi zad, raději vyhledejte radu lékaře.
 

Zaměřte se i na správné nastavení monitoru. Horní stranu obrazovky upravte do výšky vašich očí. Vzdálenost od monitoru by přitom měla být mezi 50 až 70 centimetry. Únavu očí snížíte občasným zaostřením mimo obrazovku a intenzivním mrkáním. Tím zvlhčíte povrch rohovky a zabráníte únavě očních svalů.
 

Vedle kvalitní židle existují i další ergonomické prvky do kanceláře. Podložka pod myš s podporou zápěstí sníží riziko vzniku karpálních tunelů a zajistí jeho správnou polohu. Pohodlné jsou i bederní a nožní opěrky, které podpoří svaly na zádech a uleví nohám. Některé nožní opěrky se navíc vyrábí s vyhříváním, což oceníte hlavně v zimě.

Pomozte si pravidelným pohybem

Ani sebelepší židle nenahradí pravidelný pohyb a proto se u počítače občas protáhněte. V našich kancelářích nám s tím pomáhá metoda Pomodoro. Ta spočívá ve střídání přibližně 25minutových pracovních úseků a krátkých pauz. Kromě protažení celého těla tím zlepšíte i soustředění a váš pracovní výkon.