Mikulov

Mikulov
za vínem na Jižní Moravu

Toto téměř 7,5 tisícové město se nachází v okrese Břeclav přibližně 18 km od hranic s Rakouskem. Město leží na jižním okraji Pavlovských vrchů, což dodává značnou členitost okolnímu terénu. Na východě se rozkládá Svatý kopeček a na severní straně pak vrch Turold. Ale i mezi oběma vrcholy leží další menší vápencový pahorek se zříceninou Kozí hrádek na samém vrcholku. Nepřehlédnutelná je i dominanta města - barokní zámek.

Jak se psala historie města

Podle písemných pramenů se už počátkem 12. století na místě dnešního Mikulova rozkládala trhová osada. V roce 1279 se dočkala povýšení na městečko a roku 1410 na samotné město. Dominanta zámku si prošla od románského stylu přes gotický hrádek až na barokní podobu ze 17. století. Zámek si postupně předali z rukou pánové Lichtenštejnové a Ditrichštejnové. Za zmínku stojí, že právě tady byly předběžně ujednány mírové podmínky mezi Francii a Rakouskem po bitvě u Slavkova roku 1805. Dnes má Mikulov status obce s rozšířenou působností.

Historické a přírodní památky v okolí

Historické jádro města je památkovou rezervací, kterou stojí za to shlédnout. Opominout nelze židovskou obec (dříve ghetto o 317 domech), ze které se do dnešní doby zachovala jen barokní synagoga, 45 domů chráněných jako kulturní památka a velký židovský hřbitov. V těsné blízkosti centra se nachází i zmiňovaný barokní zámek, kde kromě stálých expozic probíhají i různé kulturní akce včetně vinobraní. V okolí Mikulova se nachází řada kopců, které jsou ideálním bodem pro kratší výlety. Zmiňme například zříceninu Kozí hrádek anebo Svatý kopeček. I sem se během vinobraní pořádají společné výšlapy.

Co vám Mikulov nabídne

Největší kulturní událostí Mikulova je podzimní vinobraní na oslavu sklizně révy. Akce je doprovázena hudební vložkou i celou řadou atrakcí v centru města a přilehlém okolí. Nechybí ani turistické výlety do okolí, pochodňový průvod a účast zahraničních kapel. Ve městě to ale žije i po zbytek roku. Pořádají se tady kytarové i symfonické orchestry. Milovníci historie mohou vyrazit na komentované procházky nočním židovským hřbitovem. Ani o sportovní vyžití tady není nouze - nedaleko se rozkládá zatopený lom nebo Novomlýnské nádrže s možností windsurfingu. V samotném městě je řada tenisových, ale i jezdeckých klubů. Firemní akce a teambuilding je možné realizovat jak v samotném Mikulově, na nedaleké Pálavě, nebo po krátkém přejezdu také v zámeckém parku Lednicko-valtického areálu.

Jak se tam dostat a kde přespat

Město leží na důležitém silničním hraničním přechodu z Česka do Rakouska, tj. pohodlně sem dojedete po silnici D2. Přes Mikulov vede i regionální železniční trať Břeclav–Znojmo. Samozřejmě je tady i integrovaná doprava IDS JMK a město je tak obsluhováno vlakovou linkou S8 a řadou autobusových linek z Brna. Mikulov počítá s návštěvníky, nejenom během Pálavského vinobraní, a tak v centru i přilehlém okolí naleznete řadu ubytovacích zařízení - od skromnějších až po luxusnější hotely.

Speciality oblasti

Oblast Pálavský vrchů a vlastně celá Jižní Morava je proslavená vínem, proto by kroky návštěvníka Mikulova měly směřovat do vinných sklípků a ochutnat například víno Pálava či jinou zdejší odrůdu. Vzhledem k faktu, že historické jádro je městskou památkovou rezervací, tak tamní procházka potěší nadšence kultury i historie. Specialitou a dominantou je na východní straně Mikulova přírodní rezervace Svatý kopeček s poutní kaplí sv. Šebestiána, Božím hrobem a zvonicí. Vede sem známá poutní cesta.

Doporučené akce v této lokalitě

Treasure Hunt
Týmová spolupráce, zábava a smích, hi-tech aplikace na tabletech. Soutěžní program plný zajímavostí a historie. Treasure Hunt pro váš kongres!
Escape Box
Escape Box je mobilní úniková hra pro firemní i soukromé akce. Za hrami Exit Room a Escape Game už nemusíte chodit, Escape Box přijede za vámi. Únikovka pro několik týmů najednou.
Čokoládový den
Zažijte nejsladší den své kariéry! Čokoládový den je zážitkový program plný podmanivých vůní a chutí. Výroba vlastních čokoládových pralinek.
Meetings
Meetings je rozvojový program zaměřený na spolupráci a komunikaci v rámci týmu a předávání informací napříč týmy. Týmy plní zadané úkoly, spolupracují s jinými týmy, vytváří vlastní výstupy a reflektují výsledky své práce.
Mýdlový workshop
Výroba mýdel je kreativní program, vhodný pro mnoho příležitostí. Vaši zaměstnanci, jejich rodiny či obchodní partneři jistě ocení možnost vyrobit si a odnést na památku vlastnoručně vyrobená přírodní mýdla.
M*A*S*H
Siréna ohlašující přílet vrtulníků. Sehraný tým lékařů a personálu. Práce pod tlakem v polních podmínkách. Ještě mnohem více zažijete v programu M*A*S*H zaměřeném na zvládání stresu a týmovou spolupráci.
Brain Party
Vyzkoušejte Brain Party jako originální teambuildingový program či jako doplněk večerní zábavy. Ověřte si vaše vědomosti i selský rozum poutavou, soutěžní formou.
Treasure Hunt Lednice nebo Mikulov
Rozšířená verze programu Treasure Hunt. Spojte oblíbenou týmovou soutěž s realizací outdoorových aktivit v Lednicko-valtickém areálu, nebo turistikou na Pálavě.
Mystery Trail
Mystery Trail je geolokační program pro firemní akce, při kterém se týmy pohybují v terénu pomocí GPS tabletů a mapové aplikace TerraHunt.
Don Maccarone
Firemní večírek v mafiánském stylu třicátých let. Legendární párty mafiánského kmotra známého pod přezdívkou Don Maccarone. Bujaré veselí, hazardní hry a svůdné ženy.
Challenge Tour
Challenge Tour je geolokační hra pro firemní akce. Při programu Challenge Tour se soutěžní týmy pohybují po terénu pomocí GPS tabletů s aplikací TerraHunt po předem připravené trase.
Večírek v předaleké galaxii
Ocitněte se v prostředí Hvězdných válek přímo na Vaší párty. Během akce zažijete pestré aktivity, soutěže, doprovodný program a především zábavu.
Cesta na Hrad
Cesta na Hrad je teambuildingový program rozvíjející kreativitu a strategické myšlení. Princip hry spočívá v tom, že se dva fiktivní poradenské týmy snaží získat co nejlepší volební výsledek pro svého kandidáta na post prezidenta.
Teambuilding s reflexí
Teambuildingový program určený pro rozvoj firemních týmů. Program je vedený formou zážitkové pedagogiky. Obsahuje outdoor nebo indoor aktivity a následnou zpětnou vazbu vedenou lektorem.
Sherlock zachraňuje párty
Firemní večírek ve stylu příběhů Sherlocka Holmese. Světoznámý detektiv řeší záhadný zločin, ke kterému došlo uprostřed firemní párty.
Oktoberfest párty
Zažijte nefalšovanou Oktoberfest párty! Zahrajte si rozmanité pivní hry, nebo se vyfoťte s našimi stylově oděnými instruktorkami! Zážitek jako žádný jiný!
zpátky na lokality