Mars se může na první pohled zdát v lecčem podobný naší Zemi. Den, zde označovaný jako sol, tu trvá 24 hodin 39 minut 35,244 sekund. Úhel sklonu osy na Marsu (25,19°) je téměř srovnatelný se zemským sklonem osy (23,44°). Díky tomuto faktu jsou roční období na Marsu podobná těm čtyřem u nás. Jediný rozdíl spočívá v jejich délce, jsou až dvakrát tak dlouhá. To je dáno délkou marsovského roku (cca 1,88 roku pozemského).
Co více, Mars má dokonce atmosféru, byť slabší oproti té na Zemi. Přesto poskytuje jistou ochranu před radiací, kosmickým i slunečním zářením. Poslední průzkumy společností NASA a ESA přišly dokonce s důkazem existence vody na planetě Mars.
Co nám tedy brání osídlit sousední planetu?
Bohužel po prvních jiskřičkách naděje se musíme podívat i na druhou stránku problému. Podle propočtů by k Marsu dokázala raketa s lidskou posádkou dorazit za cca 6 až 7 měsíců. Za méně měsíců by se jednalo o výrazně energeticky, tedy i finančně náročnější projekt.
Mnohem horší fakt než samotný dolet se týká atmosférického tlaku, který má hodnotu 700 Pa na Marsu. Tedy asi 145x méně, než je tomu na naší domovské planetě. Pro člověka to znamená nezbytnost nosit skafandr kdekoliv na povrchu rudé planety. Nechráněný člověk by ztratil vědomí do 20 sekund. Případné obytné domy a další budovy by musely strukturou připomínat vesmírné lodě, které jsou schopné obstát v prostoru s nižším tlakem.
Ani teplota není něco příznivého, na co by byl pozemský člověk zvyklý. Díky třetinové gravitaci jsou teploty na Marsu výrazně kolísavějšího charakteru. −140 °C by vás tu nemělo překvapit. Průměrná teplota se pak pohybuje okolo −63 °C.
Elon Musk se nevzdává svých snů
Amerického podnikatele původem z JAR není třeba představovat. Mimo jiné je i zakladatelem a CEO kosmické společnosti SpaceX. Jeden z jeho dlouhodobých a životních snů je právě kolonizace Marsu. Firma založená roku 2002 je známá především raketovými nosiči Falcon 9, nosnou raketou Falcon Heavy a kosmickou lodí Dragon.
Aktuálně se vedle dalších projektů pracuje na vylepšení lodě Dragon. Vyvíjí se druhá generace tohoto prototypu lodě. Její součástí bude nákladní prostor, pilotovaná část a supertěžký raketový systém, který se označuje BFR. Snahou projektu Dragon 2 je enormní snížení nákladů na cesty do vesmíru. V dlouhodobém horizontu by pak právě lodě Dragon měly pomoci kolonizovat Mars. SpaceX plánuje v dubnu 2019 vypustit svou první vesmírnou loď s posádkou Dragon 2.
Musk má v kapse řadu triumfů, které jej mohu dovést k jeho životnímu snu. Především jde o soukromou firmu, kterou řídí on sám. Nepodléhám tak žádným vládním programům ani není závislý na NASA, apod. Veškeré součástky raket se vyrábí a montují v jediné továrně v Kalifornii. Musk tak není nucen převážet díly po celé USA, což vede ke snížení výrobních nákladů rakety.