Karlovy Vary

Karlovy Vary

Město v západních Čechách na soutoku řek Ohře a Teplé je proslavené Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a lázeňstvím, jehož lázně patří u nás mezi ty nejnavštěvovanější. Kromě řady rekreačních objektů tady návštěvníci narazí na sklářský a potravinářský průmysl. Ačkoliv město je menší (necelých 50 tisíc obyvatel), podle katastru nemovitostí “téměř každá druhá nemovitost” patří obyvatelům Ruska nebo bývalého státu SSSR.

Jak se psala městská historie

Podle dochovaných záznamů založil první lázně na místě dnešních Karlových Varů císař Karel IV. Spolu se svou družinou pobýval kolem roku 1350 v lesích okolo Lokte. Dne 14. srpna 1370 Karel IV. udělil lázním městská práva a později došlo k přejmenování lázní na Karlovy Vary. Zajímavým mezníkem je rok 1807, kdy ve městě započala výroba tolik oblíbeného likéru Becherovka. Po válce dochází k vysídlení německého obyvatelstva a od roku 1946 se tady začíná konat světově proslulý filmový festival.

Historické a přírodní památky v okolí

Samotné centrum města je bohaté na řadu historických památek. Nalézá se tady nepočítaně kostelů a kapliček, z nichž mezi ty největší patří například barokní Kostel sv. Máří Magdalény nebo pravoslavný chrám Sv. Petra a Pavla. Nedaleko lesní kavárny Linhart stojí ruiny románského kostelíku sv. Linharta ze 13. století. Milovníci wellness nepohrdnou ani Císařskými lázněmi.

K procházce poslouží i všech 5 kolonád (Sadová, Mlýnská, Tržní, Zámecká a Vřídelní). Vycházka po okolí města taky nezklame. Nachází se tady řada rozhleden, odkud jde pozorovat město i s přilehlou oblastí CHKO Slavkovský les jako na dlani. Návštěvníci města mají na výběr hned ze 4 rozhleden: Rozhledna Diana, Aberg (Doubská hora), Goethovu vyhlídku a nejstarší Vyhlídku Karla IV. z roku 1877.

Co vám Karlovy Vary nabízí

O kulturní vyžití ve městě není nouze. Kromě nejznámějšího festivalu se tady koná i JazzFest, Mezinárodní filmový festival turistických filmů Tourfilm nebo Food Festival Karlovy Vary. Město žije i hudbou (Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka) a divadlem (divadlo Vítězslava Nezvala).

Ve městě je řada lázní s termálními a minerálními bazény, kde se mohou vyřádit nadšenci vodních sportů. Není problém si zapůjčit kola a vyjet si po okolí.

Jak se tam dostat a kde přespat

Město mimo jiného (sklářství, potravinový průmysl) žije z turistického ruchu, proto není problém sehnat ubytování v hotelech celé řady úrovní. Před filmovým festivalem je potřeba rezervovat bydlení hodně dopředu. Ve městě naleznete na 200 různých ubytovacích zařízení. Město má vlastní letiště, ale rovněž je dostupné po silnici z Prahy (D6 směrem na Cheb). Dostanete se sem i od Chomutova po I/13 nebo z Českých Budějovic po I/20. Karlovy Vary leží na železniční trati z Chebu do Ústí nad Labem.

Speciality oblasti

Město se nachází nedaleko oblasti CHKO Slavkovský les a vojenského újezdu Hradiště. Oblast je kromě své fauny a flóry současně bohatá na mineralogické nálezy. Místo oplývá přírodním bohatstvím - zmiňované minerální prameny (výroba balené minerální vody) či ložiska kaolínů (výroba zdejšího porcelánu).

Pro vyznavače geolokačních her je zde k dispozici program Treasure Hunt Karlovy Vary v českém, anglickém nebo ruském jazyku.