Mravenčí práce pod drobnohledem

Mravenčí práce pod drobnohledem

Jak průměrně dlouho čte člověk odstavec textu o pěti řádcích na počítači? Deset maximálně dvacet sekund?! Během této krátké chvilky se na naší zeměkouli narodí přibližně 40 lidí, ale zároveň i 700 milionů mravenců. Oč jsou menšího vzrůstu, pro nás téměř neviditelní, o to více pracovitější jsou tito tvorečkové z řádu hmyzu. Na planetě Zemi se vyvinuli před stovkou milionů let a za tuto dobu vybudovali fungující civilizaci.

Sci-fi, které pohltí

Trilogie Mravenci od autora Bernarda Werbera oprávněně získává mezi fanoušky sci-fi vysoké hodnocení. Příběh začíná vcelku nenápadně, kdy nezaměstnaný zámečník Jonathan Wells zdědí po svém strýci byt v Paříži. Ten je situován ve sklepě a strýc mu v bytě zanechá vzkaz: “Hlavně nikdy nechoď do sklepa!”

Děj vám neprozradíme, ale jak samotný název tří knížek napovídá, ústřední postavení v něm budou hrát mravenci. Ti zakládají mšičí farmy, tkají houbová políčka a vyznávají kastovní systém. Čtenář tak nahlédne do kolonie mravenců, kteří si podrobují jiné a v jejich impériu tak vládne otrokářství. Autor nutí své čtenáře po celou dobu přemýšlet nad vnímáním času z pohledu mravence. A vědí mravenci o nás, o lidech?

Werber má dar vypravěče a rychle vás vtáhne do děje. Právem tak bývá jeho trilogie označována jako realistické sci-fi. Co zní děsivěji, knihy jsou skutečně založené na realitě našeho světa, neboť mravenci (či spíše mravencovití) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin v hmyzí říši.

Mravenci se představují

Mravenci (formicidae z latiny) patří mezi tzv. sociální hmyz, neboť žijí v koloniích ve speciálně zbudovaných hnízdech. Tato hnízda označujeme lidově jako mraveniště. Běžně se kolonie z pár zakládajících jedinců rozrostou až do několika milionových uskupení. Ty opravdu největší kolonie mravenců mohou dosahovat délky až několika tisíc kilometrů. Pak se označují jako superkolonie.

Jako malé dítě jsem rozlišovala mravence hnědého, černého, takového toho velkého (lidově zvaného faraon) a okřídleného. Ovšem taxonomické členění mravencovitých je mnohem složitější a mnohé druhy pouhým okem nerozeznáme. K roku 2009 vědci rozlišovali na cca 12 500 mravenčích druhů.

Hmyz, kam se podíváte

Před mravenci neuniknete. Vyskytují se téměř všude na Zemi. Nejvíce jim vyhovuje vlhké a teplé prostředí, proto na ně nejčastěji narazíte v tropických deštných lesích. Ale vyskytují se i v těch českých. Nesnáší chlad a sucho. Ale díky své inteligencí si umí poradit i s těmito překážkami. V suchých místech dělnice přináší do mraveniště kapičky vody. V chladných lokalitách můžete kolem mravenišť vidět kameny, neboť ty se na slunci ohřejí snáze.

Mravenci nejsou jediným hmyzem kolem nás. Jen na našich zahradách narazíme na stovky druhů z hmyzí říše - opilující včely, otravné vosy, drobné berušky nebo jiné brouky. Chcete-li podpořit život užitečného hmyzu, postavte jim hmyzí domek podle vlastní fantazie.

Štítky

Domečky pro hmyz

Mravenci žijí na Zemi už stovky milionů let a za tu dobu vybudovali celé kolonie hnízd. Osídlují převážně vlhká a teplá místa naší planety. Formicidae ale nejsou jediným hmyzím druhem, který okupuje zahrady ČR. Včely, vosy, škvoři a další hmyzí osazenstvo uvítá domek, který jim s kolegy postavíte na míru.