Pochoutky z Belgie
Když se řekne Belgie, většině z nás se okamžitě vybaví proslulé belgické pralinky. Není divu. Belgie je prvním státem, který kvalitu čokolády hlídá zákonem. Pro jakoukoli čokoládu vyrobenou na území této země musí být použito minimálně 35 procent čistého kakaa.
Nejznámější a největší belgickou čokoládovou továrnou je značka Godiva. Továrna sídlící v Bruselu začala čokoládu vyrábět už v roce 1926. Světoznámé truffle, mléčné i tmavé pralinky, to všechno Godiva vyrábí a vyváží do více jak 100 zemí světa.
Švýcarská tradice
Jedním z hlavních zdrojů bohatství je pro Švýcarsko výroba čokolády. Právě tady se s její výrobou začalo už v 17. století. Švýcaři jsou největšími konzumenty čokolády na světě. Spotřebují více jak 54 procent své roční produkce.
Oblíbenou švýcarskou destinací pro výrobu čokolády je Zurich a jeho okolí. Své světoznámé produkty zde vyrábějí značky jako Lindt, Toblerone, Sprungli nebo Nestlé.
Kvalita z Německa
Tradičním centrem německé čokolády a její výroby je Kolín nad Rýnem. Své výrobní závody tady má proslulá společnost Stollwerck Chocolate Company. Právě tento výrobce stojí za značkami Alpia, Alprose, Chocolat Jacques, Duc d´O, Eszet nebo Sarotti.
Dalšími výrobci čokolády v Německu jsou například Tortchen, Leonidas nebo La Maison du Chocolat. Velká část produktů se vyváží do Spojených států.
Americký obr
Největším producentem čokolády na americkém trhu jsou Spojené státy. Američany nejoblíbenější značkou jsou výrobky od společnosti Hershey´s, které ale v tuzemsku příliš neznáme.
Mezi ty v Česku známější a oblíbenější patří výrobky firmy Mondeléz nebo Mars. V Americe se s výrobou čokolády začalo už ke konci devatenáctého století.