Vánoční čas u nás i ve světě

Vánoční čas u nás i ve světě

Ať už je to Santa Klaus, náš Ježíšek, Děda Mráz nebo čarodějnice Befana, těší se na ně každé malé dítě a často i my - dospělí. Vánoce jsou po Velikonocích druhým největším křesťanským svátkem. Děti se nemohou dočkat až pod stromečkem najdou svůj vysněný dárek. Dospělí se zase těší, jak se sejdou a dají si kapra se salátem.

Vánoce oslavují narození Ježíše Krista. I když se u nás dávají dárečky už 24. prosince, slavnost Narození Páně připadá až na 1. Boží hod vánoční (25. prosince). V České republice je datum dáno historickým vlivem římskokatolické církve na našem území. Dnem narození Ježíše se začal datovat i dnes používaný Gregoriánský (juliánský) kalendář. Ale první zmínky o oslavách Vánoc se objevují až o pár ser let později, konkrétně ve 4. století.

Jak se slaví Vánoce

Co národ, to jiné zvyky a odlišný přístup k oslavám tohoto zimního svátku. Liší se den, kdy se rozbalují dárky, místo, kam se dárečky dávají, ale i samotný pokrm na štědrovečerním stole.

Naše děti jsou zvyklé běžet k nazdobenému stromečku, kde jim v podvečer 24.12. Ježíšek nadělí dárečky. Ale například v Americe naděluje dárky Santa Claus a to až ráno 25. 12. Taky v Anglii si musí všichni počkat na překvapení až do dalšího rána. Pro změnu se tady dětem povídá, jak dárečky roznáší Otec Vánoc (z anglického Father Christmas). Otce Vánoc mají i ve Francii, akorát v jejich řeči se jmenuje Pere Noël.

Zatímco u nás dárky balíme nebo dáváme do dárkových tašek pod stromeček. Ve světě tomu tak není všude. Populární jsou zejména vánoční ponožky. Často se umísťují za okno, aby se “nadělovatel” nemusel “vloupávat” do domů. Na ponožky byste narazili v Anglii nebo taky v Itálii. Ve Francii si děti nachystají vlastní boty. Upevňují je ke krbu nebo na samotný stromeček.

Svátky prochází žaludkem

Sice se říká, že především láska prochází žaludkem, ale alespoň v České republice se zejména Vánoce nesou ve znamení hodování sladkostí, bramborového salátu i chlebíčků. Právě hlavní štědrovečerní pokrmy se taky liší národ od národu. Například v Anglii byste si pochutnali na krocanovi s kaštanovou nádivkou a jako sladkou tečku si dali jejich proslavený pudink. Naopak tradičním jídlem v Norsku je miska s ovesnou kaší. Že všechno v USA na stole obsahuje velké množství cukru, asi nikoho nepřekvapí. Dominantou americké vánoční kuchyně je krůta doplněná o sladké brambory, brusinkový kompot, kaši a sladké pečivo.

Vánoce jsou často spojené s úklidem, s honěním se po městě a malým oddechem, i když to mají především svátky klidu a míru. Zastavte se alespoň na jeden večer a popovídejte si s kolegy na firemním večírku laděném ve vánoční tematice.

Štítky

Setkejte se s nejbližšími

Vánoce spolu s Velikonocemi a Letnicemi (tzv. svatodušní svátky) jsou největšími křesťanskými svátky, které se slaví po celém světě. Nicméně každý národ má jiné tradice a zvyklosti. Někde narazíte na dárky pod stromečkem, jinde je najdete v botě umístěné na krbové římse. U nás je naděluje Ježíšek, v Rusku zase Děda Mráz. Ať tak či onak, Vánoce je čas, kdy bychom se měli setkávat s našimi blízkými. Takže nezapomeňte ani na kolegy a užijte si zábavné odpoledne plné her, scének i kvízů na vánočním teambuldingu.