Z Japonska do ČR s včelkou Májou

Z Japonska do ČR s včelkou Májou

Je čas večerníčku, a tak zapínám své malé neteři televizi, abychom se koukli na večerníček. ”Malá uličnice,” uslyším hlas našeho nejznámějšího zpěváka, který se s touto písní dostal i do světa. Dnes už mrtvý skladatel Karel Svoboda složil hudbu původně pro německou verzi dětského animovaného seriálu Včelka Mája. Tato verze byla nakonec použita nejenom v Německu, ale i u nás, na Slovensku, ale také v Portugalsku, Finsku nebo Francii.

První tři zahraniční verze nazpíval náš “zlatý slavík” Karel Gott, kdy mu český text napsal Zdeněk Rytíř. Právě díky oblíbenosti animované postavičky Máji a rozšířenosti hudební předlohy Karla Svobody byla tato Gottova píseň v roce 2008 nejhranější skladbou Čecha v zahraničí.

Animovaná pohádka z Japonska

Animované seriály se těší oblibě na celém světě. Přesto je tady jedna velmoc animovaných pohádek a seriálů. Tím je bezesporu “země vycházejícího Slunce” Japonsko. I dětský koprodukční animovaný seriál Včelka Mája pochází originálně z japonských rukou. Velmi volně navazuje na knihu Včelka Mája a její příhody, kterou v roce 1912 napsal Němec Waldemar Bonsels.

Od roku 1975 bylo natočeno 185 dílů, které se dostaly do více než 25 států včetně České republiky. Včelku Máju mohou tak sledovat děti, ale i dospělí na obrazovkách v Německu, Slovinsku, Srbsku a dalších zemích. Mezi ty zajímavější státy jistě patří Libanon a Írán.

Objevitelka světa za úlem

Příběh je velice prostý. Právě narozená včela jménem Mája je malá zvědavka a poznává svět kolem svého úlu včetně jeho obyvatel. Potkává tak svého největšího kamaráda trubce Vilíka, tetu Kasandru nebo myšáka Alexandra. Většinou dílů provází i postavička lučního koníka Hopa.

Mája je včelí dělnice, ale už z příběhu nepoznáme, zda se jedná o rozšířený druh včely medonosné, nebo jde o nějaký poddruh včely východní či snad dokonce celebeské nebo sundské. To zdaleka nejsou jediné dosud objevené živočišné druhy tohoto hmyzu. V systematizaci druhů včel dochází stále k novým objevům. Vždyť jen na našem území společně se Slovenskem žije na 600 druhů.

Nicméně pohádka o Máje pěkně ilustruje základní rysy života tohoto druhu. Včely jsou sociálním hmyzem, který si tvoří svoje společenstva, neboli včelstva. Společně až na výjimky letu královny s trubci žijí v úlu, který je postaven z vosku. Tento vosk si včely produkují samy vlastní voskovou žlázou.

Hledá se domeček nejen pro včelky

I když je v našich lidských očích hmyz něčím malým a rozumově nerozvinutým, umí si včely předávat informace. U tohoto sociálního druhu hmyzu je velmi dobře rozvinutá schopnost předání si informace o poloze zdroje potravy. Jde o tzv. včelí tanec. Něco podobného dokáží i mravenci.

Mája už svůj domeček má a tanečkem s Vilíkem vždy najde to, co potřebuje. Ale jinému druhu hmyzu domeček ještě schází. Co jim postavit hmyzí dům a tím si na zahradu přilákat užitečné druhy hmyzu, které vám vyhubí mšice a jiné škůdce? Zapojte se s kolegy do zábavného odpoledne plného hmyzích domečků.

Štítky

Z pohádky do mateřinky

Ve světě získal velkou popularitu animovaný seriál o včelce Máje a jejich kamarádech z úlu. Verzi české, slovenské a německé ústřední písně nazpíval náš Karel Gott. Děti i dospělí mohou poznávat život tohoto sociálního hmyzu s jejich typickým včelím tanečkem. A ten zbytek se může zapojit do stavby hmyzích domků pro mateřské školičky rámci firemního teambuildingu.