Mafie a charleston jako fenomény 20. let minulého století

Mafie a charleston jako fenomény 20. let minulého století

Poprvé se termín "mafie" objevil v italské literatuře ke konci 18. století. Jeho původ pochází s největší pravděpodobností z arabštiny a původně nejspíše označoval "krásu" či "vznešenost". Mezi aktivity mafie patří na začátku 20. století obchod s drogami, alkoholem, řízená prostituce, hazardní hry a obchod se zbraněmi.

Odpradávna působí v okolí Neapole a Palerma dvě bratrstva. První z nich byla "la Camórra", druhou pak ctihodná společnost zvaná "la Mafia". Po dlouhá staletí ztělesňoval "mafioso" jedince, který za každých okolností čelí bezpráví, nikdy neustupuje zlu a vždy chrání svou čest. I kdyby musel v jejím zájmu zabít druhého člověka.

la Camórra

První zmínky o bratrstvu la Camórra se datují k roku 1820. Vzniklo jako tajná organizace, která si svůj název odvodila ze španělského slovo camorra. To v překladu do češtiny znamená zápas. la Camórra se soustředila především na boj proti státní moci v Neapoli a jejím okolí. Členové tohoto bratrstva byli vyškolení v krádežích, loupežích, drancování, falešných hrách a vydírání.

Capo byl vykonavatelem mafiánské vůle v dané lokalitě. Zajišťoval obchodníkům a rolníkům smlouvy a staral se o jejich splnění. Půjčoval peníze lidem, kterým banky odmítly půjčit a vystupoval jako "ochránce" obchůdků a hospod. Vybíral daně z loterií a poplatky od trhovců, dohazoval ženichy svobodným matkám, trestal znásilnění a nevěrné záletníky.

la Mafia

V palermském dialektu znamená Mafia hrdost, sebevědomí či jistotu. Mafie je podobná neapolské Camórre, ale jejich zájmy se povětšinou neprotínaly. Mafie ovlivňovala oblast Palerma a západní Sicílie. Velmi rychle se zapojila do společenského života Sicílie, zatímco Camórra zůstávala uzavřená v okolí Neapoli bez integrace do společenského dění.

Na počátku 20. století ovládala mafie celý západ ostrova. Její příkazy byly doslova zákonem. Splňovala představu lidí o tom, jak má fungovat státní správa. Zabezpečovala služby, které vláda nemohla nebo nechtěla zajišťovat. Dnešní sicilská mafie působí v Palermu, ale i v sicilských provinciích Trapani a Agrigento.

Zpátky do 20. letech nejenom za mafií

Počátkem 20. století se rodí také jeden ze symbolů následujících let. Tím je charleston, tanec, který se stane ve dvacátých letech velmi populárním. Byl pojmenovaný podle města Charleston v Jižní Kalifornii. Ve třicátých letech přispěl ke zrodu Lindy Hop. Tančí se na osm dob buď sólo, s partnerem, nebo ve skupině (obvykle v řadách).

Popularitu hlavního tanečního proudu ve Spojených státech získal roku 1923 melodií "The Charleston", skladatele a pianisty James P. Johnsona, která se objevila v broadwayské show "Runnin' Wild" a stala se jedním z nejpopulárnějších hitů desetiletí. Rytmus charlestonu je jedním z tradičních rytmů západní Afriky.

Zažijte atmosféru 20. let minulého století. Období dnes známého pod pojmy „zlatá“ či „báječná“ dvacátá léta. Charleston se tehdy tančil v mnoha tančírnách, doma i na ulicích, podlehla mu celá Amerika i Evropa a zločinecké bratrstva tehdy ovládala Itálii. Nechte se s kolegy pozvat na party legendárního mafiánského kmotra a užijte si atmosféru hazardních her v doprovodu tanečnic.

Štítky

20. léta minulého století

Před 100 lety jižní Itálii, Sicílii i části USA ovládala mafie. Jejich síla přetrvala do dnešní doby, ale není o nich tolik vidět ani slyšet. 20. léta minulého století patřila vedle mafii i tanci charlestonu pojmenovaném po americkém městě v Jižní Kalifornii. Vychutnejte si na firemní akci divoký mafiánský rej nejenom v rytmu charlestonu.