Nejvýznamnější vynález lidstva je jednoduchý, přesto tak účinný

Nejvýznamnější vynález lidstva je jednoduchý, přesto tak účinný

Kdy se poprvé objevily luky a šípy? O tom se dodnes vedou debaty. Vědci odhaduji, že ty první byly vyrobeny asi před 50 000 lety. Už lidé ve starší době kamenné je používali jako nástroje ke své obživě. Jisté je, že až kam lidská mysl dosáhne, tam lidstvo doprovází i tento vynález. Jejich hlavní úloha spočívala v ulovení plaché zvěře.

V době bronzové a později železné dostály luky a šípy své dokonalosti. Písemné odkazy na jejich používaní najdeme na stěnách v Egyptě, stejně je tomu i ve Starém zákoně. V něm se píše o používaní luků, šípů a toulcích. Mezi největší a nejlepší lučištníky patřil dozajista faraón Amenhotep II., který střílel velmi přesně z rychle jedoucího vozu.

S lukem a šípy se zpodobňuje i nejvyšší bůh Asyřanů, pán Slunce a Země. Dokonce i bohyně Ištar, uctívaná Babyloňany, je vyobrazována jako vždy připravená ke střelbě se dvěma šípy u tětivy. Mnoho Bohů v řecké mytologii je znázorňováno s lukem v ruce. Mezi ně patří Eros, Artemis, Hérakles i král Odysseus.

Samotní Řekové povznesli lukostřelbu na půdu Olympijských her. Tento sport se stal pro Řeky dokonce národním sportem. Ale ani Řím nezůstává pozadu. Později se staly oddíly lučištníků přímo součástí římských legií.

Luk a šípy se staly běžnými věcmi v životě lidí jako neodmyslitelnou zbraní napříč světadíly a historickým vývojem. Naštěstí pro nás se tyto zbraně staly v současnosti spíše zábavou a sportovním zážitkem.

Luky rozdělujme na několik skupin

Přímé luky

Mají rovné tělo a na koncích dva zářezy, které slouží k upnutí tětivy. Dále se dělí na dlouhé luky, jejíž délka odpovídá výšce lukostřelce, a ploché luky, které najdeme u Indiánů. Jsou kratší a mají plošší široká ramena.

Reflexní luky

Jejich tětiva se dotýká ramen střelce, což je způsobeno rameny, které se na koncích stáčí vpřed po směru střelby. Dělí se na jednodílné reflexní luky a trojdílné s masívním středem a dvěma vyměnitelnými rameny.

Kladkové luky

Jde už o moderní typ, který tětivu a kabel vede přes nesoustředné převodní kotouče. Lukostřelec drží při nátahu jen zlomek síly tahu.

Štítky

Lukostřelba je nedílnou součástí lidské historie

Luky a šípy doprovázejí lidstvo na jejich cestě vývojem od nepaměti. Postupem času se dostaly na všechny světadíly a staly se součástí života tamních lidí. Při dobývání hradů a zámků byly součástí výzbroje vojsk. Staňte se i vy na chvíli lučištníkem v našem zážitkovém programu Poklad Janohradu, který vás provede nejzajímavějšími místy Lednicko-valtického areálu. Lukostřelba vás čeká i v programech Pevnost Boyard nebo Zbraně historické i současné.