Oplatky jsou vyráběny již několik století. Podle archeologických nálezů se s nimi můžeme setkávat už od 18. století. Právě z druhé poloviny 18. století totiž pocházela první objevená a dochovaná forma na jejich pečení. Ta se nazývala oplatnice, od čehož bylo nejspíše odvozeno i jméno této oblíbené pochoutky. Oplatky byly původně vyráběny pouze v lázeňských domácnostech a především pak v pensionech, kde byli ubytovaní lázeňští hosté.
Za vším hledej ženu
První pekárna pro pečení oplatek byla založena v roce 1867. Za jejím vznikem stála žena jménem Barbora Bayerová, neuvěřitelně zručná pekařka, jež se dlouhou dobu věnovala pečení a postupnému vylepšování oplatek. Díky ní se krok za krokem zdokonalovalo těsto, než se oplatky začaly péct až do zlatova. Právě díky jejímu umu nesla první pekárna těchto oplatek název Karlovarské oplatky – Barbara Bayere.
Když Barbara Bayer zemřela, převzal rodinnou pekárnu její syn, který jako jediný znal tajný recept složení jak těsta, tak náplně oplatek. Za jeho vedení byla průmyslová výroba postupně zdokonalována a prodej oplatek se rozšířil do zahraničí. Oplatky se dovážely do Ruska, Bavorska, Nizozemí nebo do Španělska. Staly se také velmi oblíbenou pochoutkou na vídeňském dvoře, pročež bylo Bayerovo pekařství jmenováno císařských dvorním dodavatelem.
Národní poklad aneb Znárodnění podniku
Zlaté časy zažívaly oplatky na začátku 20. století, kdy počet pekáren vzrostl dokonce na 22. Krize pekáren přišla až s první světovou válkou, kdy byl vydán zákaz používání mouky, cukru i másla na průmyslovou výrobu sladkého. Slávu oplatek a samotné pekárny oprášil Karl Bayer mladší. Největší škody pak pekárna utrpěla za náletů v roce 1945. O 4 roky později došlo k poúnorovému znárodňování majetku a z pekárny se tak stal národní podnik Karlovarské oplatkárny. Rodina Bayerů byla vysídlena z Karlových Varů ještě o rok dříve a zahájila v Německu výrobu svých oplatek.
Pokud se nyní posuneme o pár desítek let, dostaneme se do roku 2011. Od tohoto roku může společnost Karlovarské oplatky, s.r.o. jako jediná používat ochranné zeměpisné označení Originální karlovarské oplatky. Od roku 2008 se této sladkosti vyrobí zhruba 30 tun ročně.
Oplatky patří k lázeňskému životu a pojem Karlovarské oplatky se stal během 150 let výroby opravdu fenoménem. Sladkost se stala nedílnou součástí kultury a tradic Karlových Varů. Téměř každý turista nezapomene při své návštěvě zakoupit alespoň jedno balení lázeňských oplatek jako připomínku svého pobytu.