Velikáni mezi světovými městy

Velikáni mezi světovými městy

“Prosím tě, nespouštěj mě z očí. Jestli tě tady ztratím, tak už se nikdy nenajdeme,” otáčím se na kamaráda na Marrákéšském náměstí Djemaa El Fna. Obzvlášť ve večerních hodinách je toto africké náměstí přeplněno doslova hlava na hlavě - od potulných kejklířů přes trhovce až po fotící turisty. Při své návštěvě onoho místa mám obavy, že se ztratím a budu umačkána davem. Přitom se ani zdaleka nejedná o nejlidnatější místo na naší planetě.

Největší města světa se pyšní miliony lidí

Asi není žádným překvapením, že největší aglomerace a obecně města s největším počtem obyvatel nalezneme v Asii. Už dávno neplatí, že největší město státu musí být zároveň jeho hlavním městem. Protipříkladů najdeme celou řadu i u nás v Evropě. Například Bern, hlavní město Švýcarska, není největším městem této alpské země. Ani na špici největších měst světa není žádné hlavní město. Je jím právě asijská metropole Šanghaj.

I když odečtete okolní aglomeraci a ponecháte jen oblast uvnitř samotného města, stále zůstává platným fakt, že čínská Šanghaj je největším městem světa. Je to dáno především historickým vývojem místa. Jako v jednom z prvních čínských měst tady vznikaly banky západního stylu. V jeho přístavu se stále sjíždí obchodní lodě z Evropy i z Ameriky, což napomáhá dalšímu růstu města.

Kuriózní informací pro nás je fakt, že kdybychom sečetli všechny obyvatelé naší republiky a sousedního Slovenska s Rakouskem, pak bychom se vyrovnali lidnatosti Šanghaje.

Na velikosti záleží

Pokud bychom hledali největší hlavní město světa, je jím japonské Tokio. Tato světová metropole má počet obyvatel, který převyšuje číslo 37 milionů. Ale i přes svou lidnatost se ve městě rozprostírá hned několik národních parků, ve kterých turisté mohou navštěvovat celosvětově proslavená muzea.

Dalšími velkými hlavními městy jsou například Káhira v Egyptě (skoro 18,5 milionů obyvatel) a Peking v Číně (cca 19,5 milionů obyvatel). Obě města jsou vyhledávanými destinacemi turistů po celém světě. V jednom se dočkáte žhavých letních teplot okolo 40 °C. V druhém na vás dýchá historie míst, jako je Zakázané město či Síň Nejvyšší harmonie.

Když kralují odpadky a smog

Některá hlavní města se pyšní počtem obyvatel, jiná jsou zase nechvalně proslavená svou špínou. Například Gaborone, hlavní město Bostwany, je Světovou zdravotnickou organizací označeno za 7. nejšpinavější město na světě. Přestože je ve městě nadprůměrně dobrá hromadná doprava, topí se ve smogu a špíně.

Ovšem králem mezi nejšpinavějšími městy světa je jiné hlavním město. Titul nekorunovaného krále patří Ulanbátaru v Mongolsku. Smutný fakt dokládá tvrzení Veřejného zdravotního institutu, který tu působí. Podle statistik trpí nějakou formou onemocnění z prachu a dalších nečistot v ovzduší více než 45 % obyvatel.

Do Gaborone ani Ulanbátaru asi nevyrazíte. Pravděpodobně vás nečeká výlet ani do Pekingu, Káhiry nebo Šanghaje. Přesto si můžete spolu s kolegy z práce udělat výlet do nějakého českého nebo slovenského města v rámci firemního teambuildingu. Klidně navštivte ta naše hlavní města - Prahu s Bratislavou.

Cestujeme po městech

Na planetě Zemi je už na 7 miliard obyvatel, proto je to v některých městech doslova “našlapané”. Zejména pak v těch asijských jako je Šanghaj, Tokio nebo Peking. Jinde zase narazíte na odpadky a všudypřítomný smog, jako například v Ulanbátaru nebo Gaborone. Avšak obavu ze znečištění nemusíte mít, pokud se vydáte s kolegy na firemní akci do nějakého českého městečka. Výběr lokality pro teambuilding je jen na vás.