Oblíbené táborové hry

Oblíbené táborové hry

Hraní her je zábava, ale může být i poučné a mít celou řadu dalších výhod. Jmenujme například stmelení kolektivu, zabavení se při cestování nebo při celotáborovém výletě. Pojďme zapátrat, které hry jsou stále mezi těmi nejoblíbenějšími.

Hledání pokladu s vědomostními úkoly

Lidový název této hry zní jednoduše “pokladovka”. Hrát jste ji mohli například na nižším stupni základní školy na Škole v přírodě. Ale obvykle bývá i součástí táborového programu jako závěrečné vyvrcholení celotáborové hry.

Někdy se také nazývá jako “fáborovka”, k pomyslenému pokladu nás vedou barevné fáborky rozmístěné v terénu. Variant této hry je nepřeberné množství. Hrát ji mohou děti samostatně, ale úkoly mohou plnit i s rodiči. Kvízové otázky se mohou týkat školních znalostí či naopak všeobecného rozhledu – zdravověda, tábornické poznatky, aj.

Šifrovačky

Šifrovací hry, neboli zkráceně šifrovačky, zažívají boom v posledních letech. Každé větší město pořádá nějakou šifrovačku. Například v Praze jde o Bednu, v Brně máme Dnem, Krtčí norou a asi největší celorepublikovou akci Tmou. Ta, jak sám název napovídá, se koná v nočních hodinách. I přes její náročnost a extrémnější podmínky patří k nejvyhledávanějším. Soutěžící musí absolvovat registrační online kolo, ze kterého postupuje jen omezený počet (standardně 200 týmů) do samotné soutěže, která se koná v listopadu. Hra probíhá v centru Brna, ale s každým dalším vyřešeným stanovištěm se dostáváte dál od města do přírody. Šifry spadají do kategorie náročnějších.

Nepřekonatelná vlajkovka

Když se zeptáte dětí, mládeže i dospělých, které už mají nějakou tu akci za sebou, co by si rádi zahráli, velice pravděpodobně narazíte na odpověď vlajkovka. V této hře proti sobě stojí dva týmy, které si v terénu ukryly svoji vlajku. Nyní musí tu svou uhájit a zároveň ukrást tu soupeřovu. K dispozici mají koule anebo jen lesní šišky. Začíná bitevní vřava, která strhne leckdy i klidnější jedince. I když se to na první pohled nezdá, tato kooperační strategická hra se může stát dosti nebezpečnou. Zranění nebývají výjimkou.

Zážitková pedagogika

Všechny hry v nás vyvolávají nějaké emoce, odnášíme si zážitek a pocity. Právě zážitková pedagogika se zabývá vzděláváním, které je založeno právě na lidské schopnosti učit se novým informacím pomocí intenzívních emocí a prožitků. Jedinec se tak učí na základě svého předchozího jednání a hledání netradičních řešení při překonávání výzev. Přesně tuto podstatu naplňují hry včetně výše zmíněných.

Teambuilding založený na principech zážitkové pedagogiky tak přesahuje pouhou možnost se odreagovat spolu s kolegy mimo pracovní prostředí. Zkušení lektoři v oblasti zážitkové pedagogiky dokáží připravit program plný emocí, díky kterému poznáte své kolegy, sami sebe a stmelíte firemní kolektiv. Tým se naučí překonávat netradiční výzvy, které jsou ve hrách šikovně zakomponovány. Podobné principy kritického myšlení následně uplatní i v reálném světě při řešení pracovních problémů.

Překonávání výzev díky hrám

Některé hry z táborů, školních akcí i oddílových schůzek jsou v oblibě už několik generací. Hráli je naše rodiče, zahráli jsme si je my a dost možná je budou hrát i naše děti. Jmenujme alespoň oblíbenou Fáborovku, různé šifrovací hry nebo bojovnější vlajkovku. Hry v nás vyvolávají emoce a pocity, které slouží k dalšímu vzdělávání se lidí. Právě procesem učení se na základě vyvolaných emocí se zabývá disciplína zážitkové pedagogiky. Firemní akce s prvky zážitkového vzdělávání se stávají stále oblíbenějšími v dnešní době plné výzev.